IJsland heeft de kleurcode Oranje waarbij alleen noodzakelijk reizen is toegestaan.
Sinds 19 augustus zijn de maatregelen om naar IJsland af te reizen strenger geworden. Alle aankomende passagiers moeten twee keer getest worden in combinatie met een quarantaine van 5-6 dagen. In het document ‘Instructions for quarantine for visitors in Iceland’ staat meer informatie over de regels van de quarantaine.
Deze maatregel is verlengd tot 1 februari 2021. 15 januari 2021 wordt er opnieuw naar de regels gekeken en besloten of de maatregelen versoepeld zullen worden.
De eerste test op het vliegveld is niet gratis. Je betaalt, wanneer je de pre-registratie invult, 9.000 ISK (ongeveer € 58) voor een enkele test. Vul je het pre-registratie formulier niet voor aankomst in dan kost de test 11.000 ISK (ongeveer € 70) voor een enkele test. Het is sowieso aan te raden om het pre-registratie formulier in te vullen voordat je naar IJsland reist, dan zijn de wachttijden ook korter. De tweede test is wel gratis.
De dubbele grensprocedure vereist dat alle passagiers die in IJsland aankomen, twee PCR-tests ondergaan: één bij aankomst en nog eens een 5-6 dagen later om het risico op verspreiding van een valse negatieve infectie te minimaliseren. Tijdens deze periode moeten alle aankomende passagiers in quarantaine blijven in het geval van een mogelijke infectie. Degenen die negatief testen in de tweede PCR-test hoeven niet langer speciale voorzorgsmaatregelen te nemen. Degene die positief testen, moeten zichzelf isoleren. Als alternatief kunnen aankomende passagiers ervoor kiezen om in quarantaine te blijven zonder tests te ondergaan. Kinderen geboren in 2005 en later zijn vrijgesteld van de dubbele grensonderzoeksprocedure.
IJsland accepteert geen test certificaat vanuit Nederland! Dus als je in Nederland getest bent dan dien je bij aankomst in IJsland alsnog een nieuwe test te ondergaan. Testresultaten zullen niet onmiddellijk zijn, maar in ieder geval binnen 24 uur.
Voor je aankomst in IJsland dien je een pre-registratieformulier in te vullen met contactinformatie, je overnachtingslocaties op IJsland en gezondheidsverklaring. Dit kun je invullen vanaf 72 uur voor aankomst op IJsland. Per SMS ontvang je vervolgens een barcode voor de PCR-test. Deze code kun je eventueel uitprinten om mee te nemen op reis.
Voor vluchten vanaf Schiphol dien je een gezondheidsverklaring thuis in te vullen en mee te brengen. Op Schiphol dien je 1,5 meter afstand van elkaar te houden en schrijven ze voor om een mondkapje te dragen bij check-in, tijdens security- en grensprocessen en bij het boarden. Check-in op de luchthaven verloopt verder zoals gewoonlijk. Vertrek je vanuit een andere luchthaven? Check dan voor vertrek online de regels van de desbetreffende luchthaven. Tijdens de vlucht zullen er geen maaltijden aangeboden worden en dien je een mondmasker te dragen.
Zodra je landt op IJsland moet je de barcode voor de PCR-test laten scannen. Je kunt ook ter plaatse nog het formulier invullen maar daarmee duurt het wel langer. We raden je dus aan dit voor vertrek te regelen.
Nog voordat je je bagage ophaalt wordt je getest, 1 maal een uitstrijkje via de neus en 1 maal via de keel. Er zijn momenteel 10 loketten in gebruik waar wordt getest. Het proces verloopt hierdoor vrij snel. Van landing tot verlaten van het vliegveld kun je circa 1 uur rekenen.
Op de volgende locaties kunnen reizigers zich voor een tweede keer laten testen:
- Reykjavík
- Suðurnes (HSS)
- Selfoss (HSU)
- Vestmannaeyjar (HSU)
- Höfn Í Hornafirði (HSU)
- Egilsstaðir (HSA)
- Akureyri (HSN)
- Ísafjörður (HVEST)
- Borgarnes (HVE)
- Stykkishólmur (HVE)
Negatieve test resultaten zullen worden verzonden via de Rakning C-19 app of per sms. Ontvang je binnen 24 uur geen bericht dan betekent dit dat de test negatief is. Is de uitslag van de test positief dan wordt er telefonisch contact met je opgenomen.
Het is van belang dat je naar de tweede test gaat op de dag dat is afgesproken. Kom je niet dan zal je een herinnering ontvangen van het contact tracing team.
Met de veerboot naar IJsland?
Je mag door Denemarken reizen om bij de haven van Hirtshals te komen. Vanaf de grens Duitsland-Denemarken is het nog circa 4 uur rijden tot Hirtshals. Let er op dat je op tijd aanwezig bent! De dubbele testprocedure geldt ook voor de reizigers met de Smyril Line.
Voordat je aan boord gaat van de MS Norröna wordt je in Hirtshals (Denemarken) getest op het COVID-19 virus. Een dag vóór vertrek krijg je een e-mail van de IJslandse autoriteiten. In de e-mail staat een link die je moet openen. Door het openen van de link bevestig je de registratie voor de test. Verder voer je bij deze registratie je creditcard gegevens, zodat de test direct voor deze creditcard in rekening wordt gebracht. De prijs voor de test is DKK 500 (ongeveer 67 euro). Kinderen geboren in 2005 of later zijn vrijgesteld van testen.
Met de Smyril Line naar IJsland met een tussenstop op de Faeröer eilanden (Let op: de Faeröer staat op Oranje vanuit Nederland)
Maak je onderweg een tussenstop op de Faeröer op weg naar IJsland dan geldt de volgende regel: de passagier moet een negatieve test van Smyril Line hebben, van een test die max. 7 dagen voor aankomst in IJsland is afgenomen.
Tussenstop op de Faeröer op de terugweg vanaf IJsland naar Denemarken (Let op: de Faeröer staat op Oranje vanuit Nederland)
Alle passagiers die vanaf IJsland de veerboot naar Denemarken nemen en onderweg een tussenstop op de Faeröer maken worden aan boord van de MS Norröna getest. De prijs voor de test is DKK 390 (ongeveer 52 euro) en moet bij de receptie aan boord van de MS Norröna worden betaald.
Met slechts drie bevestigde coronabesmettingen in mei, willen de IJslandse autoriteiten de tot dusver geboekte vooruitgang bij het beheersen van de COVID-19-pandemie voortzetten.
Inmiddels zijn vrijwel alle faciliteiten op IJsland weer geopend. Zo zijn zwembaden vanaf 18 mei weer geopend en sportscholen, bars en restaurants vanaf 25 mei. Veel hotels in IJsland zijn nooit volledig gesloten, maar een aantal van hen heeft alleen medische hulpverleners en andere pandemie-gerelateerde bezoekers ondergebracht. Nu IJsland de beperkingen begint op te heffen, bereiden meer hotels in het hele land zich voor op het verwelkomen van vakantiegangers. Om ieders veiligheid te garanderen, werken hotels volgens verbeterde schoonmaak- en veiligheidsrichtlijnen.
Gezichtsmaskers zijn verplicht in het openbaar vervoer en tijdens verschillende excursies. Je dient minimaal twee meter afstand van elkaar te houden en regelmatig je handen te wassen. De regel van twee meter klinkt misschien als een beperking, maar het stelt je in staat om prachtige foto’s te maken zonder andere toeristen in zicht! Meer informatie via Icelandic Tourist Board.